Az az ölüyoruz her gün.. - 19 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 40
 • 19/10/2016
 • 3
 •  

5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak


Kişisel bloglar son zamanlar da hayatımız da yer almaya başladı. Erkek, kadın, genç-yaşlı hemen hemen herkesin bir blogu var. İnsanlar blog sitelerin de günlük yaşantılarını veya faydalı olacak bilgiler yazmakta. Aslına bakarsanız blog yazılarını okumak bana keyif veriyor neden diye soracak olursanız diğer internet sitelerinden tamamen farklı bir yazı stili ve eğlenceli bir sunuma sahip olmalarıdır. Gel gelelim blog olayını herkes başaramıyor. Blog nasıl kaliteli hale getirilir ?

Yeni blog açan çoğu kişi bloglarının isimlerini kendi isim ve soyadlarından oluştururlar, bazıları ise farklı bir isimle blog açmayı severler. ( Örnek : wpmavi.com )

Bir blog açtıktan sonra blogunuz da her türlü içeriği paylaşabilirsiniz. Kimse sana bu içeriği paylaşamazsın diyemez. Fakat insanlar için yani sitenize gelecek olan ziyaretçiler için faydalı ve alıntı olmayan içerikler paylaşmalısınız. Faydalı içerikler dışın da blogunuz da günlük yaşadığınız olayları da yazıp gelen ziyaretçilerinizle muhabbet kurabilirsiniz.İlgini Çekebilir : Admin Paneli Olmadan FTP’den Eklenti Etkisizleştirme 


 

1. Hedef Kitleniz Kim?

Öncelikli işiniz hedefinizi belirlemek olsun. Kimlere yönelik bir site açacaksınız ve daha çok sitenize ziyarete kimler gelsin. Hangi şehire? hangi ülkeye? Erkeklere mi yoksa kadınlara mı ? Çocuklara mı yoksa yetişkinlere yönelik mi olacak siteniz ve hedefiniz ? Açacağınız blog adresinin futbol olduğunu düşünelim ve siz içerik olarak futbol nedir diye yazı girersiniz saçma olur çünkü insanlar futbolun bildiği için sitenize geliyor ve sizden futbol hakkında bazı önemli bilgileri ister.

2. Konu ve Kategori Belirlenmeli

Herkes her konu ve kategori hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yüzden siz de kendinize bir kategori seçip, bu kategori üzerinden sitenize içerik girin. Aksi takdirde belirlediğiniz bir kategoriniz yoksa o site google tarafından da ziyaretçiler tarafından da pek sevilmez.

3. Başlıklarınız Düzgün Bir Şekilde Olmalı

Başlıklar SEO ile uyumlu olmalıdır. Bir içeriğe rastgele bir başlık vermeyin. Düşünün başkaları o içeriği arama motoruna başlık girerek buluyor. Bu yüzden ziyaretçilerin hangi başlıkları seçeceğini iyi düşünmeniz gerekir. Akıl da kalıcı ve uzun olmayan başlıkları seçmeniz de fayda var.

4. Ziyaretçilerinizi Etkileyin

Ziyaretçilerinizi etkilemenin binlerce yolu var fakat bunlardan bazıları yazılarınızı özgün olarak yazın kendi cümlelerinizle yazın. Sağdan soldan alıntı içerikleri artık kimse okumaz oldu. Çünkü her yer de aynı içerikler dolaşıyor. İnsanlar farklı şeyler bekliyor ve sizler de özgün içerik girerek ziyaretçilerinizi etkileyebilirsiniz. Unutmayın yazılarınıza şekiller verin ve sizi diğer bloglardan ayıracak özelliğiniz olsun.

5. İçerikleriniz Daima Düzgün Bir Şekilde Olsun

İçeriklerinizin kaliteli ve özgün olması demek makalenizin düzgün yani okunabilir ve arama motorları tarafından sevilen demektir. Çok fazla konuyu bir araya getirip okuyucularınızı sıkmayın. En az 300 kelime olmak şartıyla imla kurallarına dikkat edecek şekil de içerik türetmeniz gerekmektedir. İçerik yazarken para kazanmak veya yazmak için yazmayın. İnsanlara faydalı bilgi verebilmek için yazın. Asıl başarı o zaman gelecektir.İlginizi Çekecek Yazılar : SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? 

                                                  Kişisel Blog Kurma Rehberi

                                                  İçerikler güncellenerek nasıl daha fazla hit sağlanır?

                                                  Google Adsense başvurusu için en etkili ipuçlarıBu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz.Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her  zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 3 YORUM YAPILMIŞ

  Saffet Önder 20/10/2016 - 20:51

  Detaylı ve güzel bilgiler vermişsiniz elinize sağlık hocam.

  Can Yeşilyurt 10/01/2017 - 15:55

  Güzel bilgiler vermişsin hocam eline sağlık.

  Muhammet Ali Gökdemir 10/01/2017 - 17:57

  Çok güzel bilgi vermesissiniz birçok kişinin blogu var fakat hangi kitleye hitap edicegi konusunda çoğu blogu olan kişiler bu konuda kararsız bu noktalara dikkat edinmeli.