Az az ölüyoruz her gün.. - 1 Aralık 2016
 • Gökhan Tepe
 • 67
 • 01/12/2016
 • 11
 •  

Blog yorumlarının faydaları nelerdir ?

Blog yorumları aslında sitelerin gelişmesine bir çok noktadan yarar sağlayan bir sistemdir. Fakat günümüz de blog yorumları çok fazla amacı dışına çıkmaya başladı. Çünkü blogları dolaşırken bakıyorum ki adam o kadar yazmış emek vermiş fakat yorum yok ya da spam yorum atılıyor. Eee böylelikle sitelerine zarar veriliyor. Bu yazıyı yazmamda ki amacım blog yorumlarının bizlere sağladığı faydaları ve blog yorumlarının nasıl yapılacağı hakkında bildiklerimi sizlere aktarmak oldu

🖈 Blog Yorumlarının Faydaları

Bloglara yorum atmak sizlerin sitelerine fayda sağladığı gibi yorum atmış olduğunuz sitelere oldukça fayda sağlamaktadır. Bu konuları ayrı başlıklar halinde ele almak gerekirse;

 🗨 Bilinirliğinizi Arttırır

Bloglarda yorum atarken dikkat etmeniz kural Adınızın ve Soyadınızın belirtilmiş olmasıdır. Çünkü adınızın gözükmüş olması sizlere en çok yarar sağlayacak noktadır. Eee haliyle bu da sizin bilinirliğinizi arttırmış olacak. Siz ne kadar düzgün, yararlı yorum atarsanız yorumunuz başka kişilerin dikkatini çekecek ve yavaş yavaş sitenizin ismi tanınmış olacak.

🗨 Backlink Kazandırır

Eğer SEO ile ilgileniyorsanız veya yakın çevreniz de SEO ile ilgilenen varsa dillerinden düşürmedikleri backlink alımında doğallık deyimini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu deyimin kapsadığı konulardan biri ise alınan backlinklerdeki Dofollow ve Nofollow Backlink‘ in oranıdır. Eğer yaptıysanız reklam ve tanıtım yazılarınız da Dofollow backlink alıyorsunuz. Eğer doğal yoldan backlink almak istiyorsanız farklı bloglara yorum yaparak kendinize Doğal yoldan Nofollow backlink alabilirsiniz.

Benim fikirlerimi soracak olursanız reklam vererek kazanamayacağınız geri dönüşüm bilinirliğinizin artmasını yorum atarak arttırabilirsiniz. Farklı bloglara yorum atarak insanların aklında kalacaksınız ve değerinizi arttıracaksınız. Bu yüzden atacağınız yorumların kuralları ve özellikleri bulunmaktadır.

Konuyu Pekiştirmek istiyorsanız blog yorumları ile yapılmış olan başarı hikayesini önceden kaleme alan Timur Demir‘ in bir yazısını da okumanızı öneriyorum.

🗨 Başarı Hikayesi: 249 Yorumla 25,000 Dolar Kazanmak

blog-yorumlari-ve-onemi

Belki de kendi kendinize soruyorsunuzdur, bu yorumlar bu kadar yarar sağlıyor. Ee bunun dikkat edilmesi gereken noktaları var mı? yok mu? Biraz da o konudan bahsedeyim.


İlgini Çekebilir : Kişisel Blog Kurma Rehberi


Bloglara Nasıl Yorum Yapılmalıdır❓

   ✅ Yorum yaparken profil resmi kullanın

Benim kendi blog yorumlarım da ve diğer bloglarda dikkat ettiğim nokta yorum yapanların profil resminin olup olmaması. Bana soracak olursanız profil resmi ile gelen yorumlar daha çok önem kazanmakta ve dikkat çekmektedir. Sizlere tavsiyem mail adresinizle gravatar‘ a kaydolmanız ve profil resmi koymanız.

 ✅ Yorum yaparken spamdan kaçının

Yorum atmak konusun da yapılan en büyük hatalardan biri sırf backlink almak için spam yorum atmaktır. Örnek verecek olursak Kişisel Blog Konusu Bulamayanlara Tavsiyeler ile ilgili bir içeriğe “futbol haberleri” ismi ile yorum atarsanız açıkçası bunun amacı fazlasıyla belli oluyor. Ben kendi blogum da bu yorumları ASLA onaylamıyorum ve sizlere de tavsiyem siz de onaylamayın. Bunun yerine İsim Soyisim veya Marka adıyla atılacak yorumlar hem size backlink kazandıracak hem de değer kazanmanızı sağlayacaktır.

ekran-goruntusu-30

 ✅ Attığınız yorumla, yorum yaptığınız bloga değer katın

Bir sorun daha varsa o da bloglara aşağıdaki gibi konuyla alakasız yorum yapan kimselerdir. Bu yazıyı yazmadan önceki araştırmalarım da dikkatimi çeken nokta yorumların gereksiz ve boş şekilde atılmış olmasıydı. Genel olarak yorumlar ;

Teşekkürler;
Eline Sağlık;
Güzel Yazı;

şeklinde yapılmış durumda. Bu gibi yorumlar yerine içeriği okuyup, yazılan konu hakkındaki kendi görüşünüzü bildirmeniz veya yazıda eksik gördüğünüz noktaları bildirmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Bu verdiğim şartları yerine getirerek yapacağınız yorumlar sayesinde hem kendiniz yarar sağlayacaksınız hem de yorum yaptığınız blog fayda sağlayacak.Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 11 YORUM YAPILMIŞ

  Onur Yazıcı 02/12/2016 - 17:36

  Kimisine özellikle yazılmış gibi, mantıklı ve aydınlatıcı olmuş. Bir çok blogger’ın şikayet ettiği durumlardan bir tanesi yorumda ki saçmalıklar. Umarım okuyanlar bu şekilde faydalı yorumlar atar.

  Eren çınar 02/12/2016 - 18:26

  Bloggerler genellikle bu konuda şikayet ediyorlar nofollow dowollow konusunda ama güzel olmuş.

  Utkan Guren 02/12/2016 - 22:21

  Gravatar olayini sayenizde cozdum, hemen uye oluyorum avatarsiz fakir gibi takilmayalim 🙂

  Samet 16/12/2016 - 15:43

  Makale gayet açık ve net olmuş. Eline koluna sağlık kardeşim 🙂

  Recep Çalışkan 17/12/2016 - 15:26

  Faydamiz dokunsun ozaman 😀 😀

  Yakup Yiğit 18/12/2016 - 13:19

  Faydalı bir yazı olmuş ayrıca yazının güncel tutulmasını sağlar

  Tunahan 18/12/2016 - 13:43

  Makale gayet açık ve net olmuş cidden yorumların etkisi çok yüksek web sitelerinde. Teşekkürler

  Gökmen 09/01/2017 - 08:14

  Hocam pek google arama sonuçlarından hit çekilmeyecek bir yazı olsa dahi o kadar iyi bir şekilde anlatmışsınız ki eminim sosyal medyada bu yazıyı paylaşırsanız eğer çok iyi bir hit çekebilirsiniz

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 09/01/2017 - 11:57

   Tam aksine bloguma gelen yüzde 71 lik kısım bu aramayı yaparak geliyor 🙂

  Ahmet Sayar 09/01/2017 - 13:57

  Güzel yazı teşekkür ederim

  yunus özçelik 09/01/2017 - 16:04

  Backlink almak için bile yorum yaptıklarımız oluyor fakat burda verdiğiniz bilgiler gerçekten altın değerinde bilgiler olmuş. Verdiğiniz bütün bilgileri tek tek uygulayacağım.