Az az ölüyoruz her gün.. - 1 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 36
 • 01/10/2016
 • 4
 •  

Kişisel Blog Kurma Rehberi 1

Adım 3: Ayarlamalar

WordPress kurulumundan sonra kişisel blogumuz için yapılması gereken bir kaç ayarlamayı sizlere anlatmak istiyorum. Şimdi sitemiz için uygun olan Site başlığı ve site açıklamasını bulmalıyız. Site başlığı özgün olmak zorundadır, tabi bu size kalmış ama ben özgün olmasını tavsiye ediyorum. Site açıklaması kısmına ise sitenizin içeriği hakkın da neler olacağı ile ilgili bir kaç detay vermeniz gerekmektedir. SEO yönünden faydalıdır. Daha sonra aşağıda vereceğim eklentileri kurunuz.

  1. SEO eklentisi için All In One SEO Pack veya Yoast SEO gibi eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Kullanımı biraz kolay bir eklenti isterseniz sizde benim gibi ilk eklentiyi kurabilirsiniz.
  2. Siteniz için yani gelen ziyaretçilerin sizlere ulaşması için bir iletişim formu eklemek istiyorsanız Contact Form 7 eklentisini kurabilirsiniz.
  3. Oluşturduğunuz menülere görsel bir zenginlik kazandırmak için Menu Icons eklentisini kurup kategorilere simge ekleyebilirsiniz.
  4. Yazı içine çeşitli eklentiler eklemek isterseniz (Buton, yazı kutusu, tab gibi) Shortcodes Ultimate  eklentisini kurabilirsiniz.
  5. Site için yazıları otomatik olarak paylaşma, site istatistikleri, iletişim formu gibi onlarca eklentiyi bir arada bulunduran WordPress.com’dan Jetpack eklentisini kurabilirsiniz.
  6. Ziyaretçiler yavaş siteleri sevmezler o yüzden site hızını arttırmak için WP Super Cache işinize yarayacaktır.

Adım 4: Site İçin Doğru Tema

Bir websitesi kurmak isteyenlerin en çok zorlandığı kısım tema bulma işlemidir. Bu işlem gerçekten de biraz yorucudur. Şahsen ben kendi sitelerim için uygun olan temaları bulana kadar epey bir yorulmuştum ve zaman harcamıştım. Sizler de tema ararken karşınıza bir çok görsel anlam da güzel tema çıkabilir. Bu temalar görsel olarak ne kadar güzel olsalar da kullanmaya gelince çoğu temanın demo adresin de ki haline getirmek biraz zor bir işlemdir. Karmaşık ayarlar, kurulması zor ana sayfa sizlere biraz zaman kaybı yaşatacaktır. Bu yüzden sizlere tavsiyem doğru temayı bulmak için 2 önemli kriteri göz önün de bulundurun. Bu kriterler görsek olarak ve kullanımı kolay tema kriterleridir. 2 Kriterin de bir ara da olduğu temayı bulmak sizleri biraz yoracaktır 🙂

domain name web business internet concept url vector

Profesyonel olan temalar genellikle ücretli olarak satılmaktadır. Genel de yabancı siteler de 59 dolardan başlamaktadır. Bu ücret sizleri maddi yönden biraz düşündürebilir. Fakat Türk tema satım siteleri de mevcut. Şahsen ben kendi sitemin temasını 35 tl ye aldım. Diğer sitelerimin temasını ise 70 tl ye almıştım. Ama ücretsiz ve profesyonel temalar da mevcut. Bunun için interneti biraz iyi taramanız gerekmektedir. Sizlerin yararlanması için arkadaşıma ait olan www.temaevim.com sitesinden de tema bulabilirsiniz.

 

Adım 5: Özgün Yazı Yazma

Şuan da sitemizi açtıktan sonra en önemli konuya geldik. Bu konu sitemize yazı ( içerik )girmektir. Siteye yazı girerken önemli olan unsur özgün olmasıdır. Özgün demek kopya olmayan kendi yazdığınız yazıdır. Özgün yazı yazarken mutlaka noktalama işaretlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. İsterseniz her gün kitap okuyup özgün yazınızı biraz daha geliştirebilirsiniz. Yazacağınız yazı en az 300 kelime olması önerilirken benim size tavsiyem siz en az 500 kelime olarak yazın. 500 Kelime demek SEO yönünden daha güçlü bir site bir yazı demek 🙂 Yazdığınız yazıya başlık verirken kullanıcıların yani ziyaretçilerin arama motorların da ne şeklin de yazacakların düşünüp koyun. Bir yazının başlığı ortalama 60-70 kelime arasındadır. Ben bu yazıyı yazarken “Kişisel Blog Kurma Rehberi”  olarak seçtim çünkü yazının tamamı bu yönde yazılmış. Sizde başlık seçerken seçeceğiniz başlık ile yazı içeriğinin uyumlu olmasına dikkat edin.

Yazı içeriğinde ilk 160 kelime arama motorları sonuçlarında görünür. Bu yüzden ilk 160 kelimenin içine mutlaka yazı başlığı ile ilgili bir kaç kelime koymayı unutmayın. Yazı içine koyacağınız başlık ile ilgili kelimeyi mutlaka kalın ( bold ) yapın çünkü bu SEO yönünden faydalı olacaktır. Google’ ın önerdiği anahtar kelime sayısı üçtür. Anahtar kelime için aşırıya kaçmayın çünkü bu SEO yönünden size zarar verebilir yani sitenize. Şahsen ben de anahtar kelime seçerken 3-5 kelime arası seçiyorum. Sizlerin de böyle yapmasını tavsiye ediyorum. Aşırı anahtar kelime ban yemenize sebep olabilir. Nitekim bu şekilde yapan birkaç büyük haber sitesinin ülkemizde arama sonuçlarında birden düştüğünü de görmüştük.

Kişisel Blog Kurma Rehberi 2 – Sonraki adım için tıklayın

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 4 YORUM YAPILMIŞ

  Melih Keçeci 08/10/2016 - 13:26

  Teşekkür ederim,yeni açacağım blog sitem için bu rehber çok faydalı olacak.

  Emre Yaşar 08/10/2016 - 13:30

  Rehberleriniz harika ilerliyor 🙂 Hepsini okudum. Oldukca uzun bir makale olmus.

  Muhammet Ali GÖKDEMİR 23/12/2016 - 15:40

  En çok dikkatimi çeken maddelerden birisi ve bana göre de dikakt edilmesi gereken en önemli maddelerden birisi içeriklerin özgün olmasıdır. Sitenin teması ve eklentileri ne kadar düzgün olursa olsun içerikler özgün değilse o blog bana göre çöptür. Elinize sağlık.

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 23/12/2016 - 17:05

   Teşekkürler hocam değerli yorumunuz için 🙂