Az az ölüyoruz her gün.. - 1 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 9
 • 01/10/2016
 • 4
 •  

Kişisel Blog Kurma Rehberi 2

Adım 6: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Sitemizi kurduk ve site içi SEO ( On Page SEO ) için gerekli ayarları yaptıktan sonra bu kez de sitemiz için site dışı SEO ( Off Page SEO ) işlemlerini yapacağız. Bu konu da sizlere söylemem gereken önemli bir unsur bulunmakta. Bu adım da sizlere anlattığım SEO işlemlerini sitemizi kurduktan hemen sonra yapmamalıyız. Site içi SEO işlemlerinden sonra sitenize düzenli olarak özgün içerik yani yazı girin. Benim tavsiyem bir yazı yazma planı oluşturun ve limitinizi belirleyin. Örneğin 40 yazı dan sonra bu adımdaki işlemleri yapabilirsiniz. 40 Yazıdan sonra siteniz için en az 500 kelimelik bir tanıtım yazısı hazırlayın. Tanıtım yazınız da sitenizin en temel 3 kelimesine site bağlantınızı vermeyi unutmayın. Tanıtım yazımızı paylaşacağımız yerler çok önemlidir. Elinizden geldiğince kaliteli forumları veya siteleri seçin. Hatta mümkünse SEO yönünden güçlü sitelerde de ücretli olarak da yayımlayabilirsiniz
seo

Bir önceki adımlar da size kurmanız gereken bazı eklentilerden bahsetmiştim. Bu eklentilerin için de Jetpack eklentisinin otomatik paylaşma özelliği mevcut. Bu eklenti sayesinde sitenizde paylaştığınız yazılar otomatik olarak sosyal medya sitelerinde paylaşılır. Siteniz için Tumblr, Facebook, Twitter ve Google Plus sayfalarını kurun ve Jetpack eklentisinde birbirine bağlayın. (WordPress admin paneline giriş yapıp Jetpack eklentisini kurduktan sonra Ayarlar > Paylaşma menüsüne girip yapabilirsiniz.) Sitenizde mümkün olduğunca dışarıya link vermemeye çalışın. Eğer dışarıya link verecekseniz bu sitelerin kaliteli olması gerekiyor. Unutmayın sağlam bir site sağlam bir siteye link verirse Google‘ ın gözünde diğer sitede sağlam imajı oluşturacaktır.

Adım 7: Kişisel Blog İçin En Önemli Noktalar

Evet arkadaşlar Kişisel blog kurma rehberimiz de son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Çok fazla detaylı olarak anlatmasam da elimden geldiğince bir kişisel blog için gerekli tüm işlemleri anlattım.  Burada sizlerle paylaştığım detayları uygularsanız sizinde sağlam bir altyapıya sahip siteniz olacaktır. Son adımda bir kişisel blog için en önemli noktaları maddeler halinde sıralayacağım.

 • Bir kişisel blog için en önemli etmen yazardır. Unutmayın ki ; bir yazar ne kadar yazı girerse site o kadar ilerler. SEO yöntemleriyle site ancak belli bir yere kadar gelebilir, gerisi yazarın yazma becerisine kalmaktadır.
 • Ziyaretçiler sitenize elbette yorum atacaktır. Mutlaka elinizden geldiğince yorumlara cevaplar verin. Kullanıcılar cevaplanan soruları gördükçe sitenizi sevecek ve sürekli yorum yapma ihtiyacı duyacaklardır. Elinizden geldiğince uzun yorumlar verin yani kısa yorumlar olmasın. Yorumların da SEO yönünden katkısı vardır.
 • Her ne kadar ben yazı yazarken etkileyici bir dil yakalayamasam da sizlere tavsiyem bu yönde kendinizi geliştirin. Akıcı bir dille yazılan metin kullanıcılar tarafından mutlaka okunacaktır. Bu sayede kullanıcılar sitenizde daha fazla zaman geçirecektir.
 • Sitenizden hemen para kazanmayı beklemeyin. Bir süre site altyapısını kurmaya çalışın. Tam emin olduktan sonra ister Adsense başvurusu yaparsınız. İsterseniz tanıtım yazısı, link verme gibi size para kazandıracak işlemler yapabilirsiniz.
 • Bir kişisel blog için en önemli işlemlerden biri de doğru eklentiler kullanmaktır. Sitede ne kadar fazla eklenti olursa site yavaşlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca az eklenti kullanın ve sitenin yavaş açılmasına neden olan eklentilerden uzak durun.
 • Site açılış hızı kullanıcılar için çok önemlidir. Yavaş açılan siteler kullanıcıların sitenin açılmadan terk etmesine neden olabilir. Bunu önlemek için site hızını arttıracak bir takım işlemler yapabilirsiniz. Benim burada size vereceğim bilgi mümkün olduğunca az eklenti yüklemek ve hızlı bir tema kullanmak olacaktır. Site hızını arttıracak işlemleri ayrı bir yazıda detaylı bir şekilde ele alacağım.

Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak bir kişisel blog için gerekli ayarları yapabilirsiniz. Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını kurmaları için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her  zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 4 YORUM YAPILMIŞ

  mustafa barış mz 02/10/2016 - 08:55

  Çok başarılı bir makale olmuş.Hepsini sonuna kadar okudum teşekkürler. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

  Alperen 02/10/2016 - 09:21

  Böyle bir yazıya ihtiyacım vardı. Çok sagolun işime yaradı teşekkürler.

  Gökhan Tepe
  Gökhan Tepe 03/10/2016 - 17:33

  Teşekkürler. İşinize yaradıysa ne mutlu bana 🙂

  Berkay Can 08/10/2016 - 13:29

  Teşekkür ederim. Güzel bir makele olmus. Uzun zamandir aradigim bir yazi.