Az az ölüyoruz her gün.. - 1 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 78
 • 01/10/2016
 • 3
 •  

Kişisel Blog Kurma Rehberi


Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra yepyeni bir konuyla sizlerle beraberim 🙂 Bu yazım da kişisel blog kurmak isteyenler için bazı önerilerde bulunmak istiyorum. İlk olarak Kişisel blog nasıl kurulur bunu öğreneceğiz. Bildiğiniz üzere kişisel bloglar son zamanlar da epey popüler hale geldi, bunun farkın da olmayan elbette yoktur. Her geçen gün yeni yeni kişisel bloglar kuruluyor fakat bu işin hakkını verenlerin sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Eee sen hakkını veriyor musun ? diyenler olacaktır elbet ve nitekim haklılar da sormakta. Ben de pek hakkını verdiğimi söyleyemem. Ben sadece elimden geldiği kadarıyla bir şeyler karalayıp yazmaya çalışıyorum. Bu durum da kendime pek faydam dokunmuyor bari başkalarına yani yazmayı sevenler ve bu konu hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler olabilir, onlara faydam dokunsun istedim ve bildiklerimi yazmaya karar verdim.
Site kurmak çoğu kişi için korkutucu olabiliyor çünkü biraz karmaşık bir iştir site kurmak. Kendi kendinize soruyorsunuz nereden başlamalıyım, ne yapmam gerekir diye . Hiç korkmayın bu yazım belki de tüm sorularınıza cevap olabilir. Önce kişisel blog nedir onu öğrenelim. Sizlere Vikipedi’ de yazdığı gibi aynen aktarıyorum.  “İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir.” deniliyor. Aslın da her şey özgürlükte bitiyor. Özgür olmak yani istediğimiz konu da bir kalıba bağlı kalmadan istediğimiz şekil de bir şeyler karalayıp yazmak. Sizler de özgürce bir şeyler yazmak istiyorsanız gelin bunu nasıl yapabiliriz detaylı bir şekil de anlatayım.

Önerilere geçmeden önce bir site nasıl kurulur sorusuna cevap arayan arkadaşlar için konuyu biraz daha basit tutup detaylı şekil de anlatacağım. Yani baştan başlayıp WordPress site nasıl kurulur? sorusunun tüm cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza geçelim 🙂 Daha sonra zaten herkes kendine bir blog kurabilecek ve hem güçlü bir alt yapıya hem de SEO yönünden güçlü siteye sahip olacaksınız. Gokhantepe.com.tr olarak sizlere daha faydalı olmak için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Sizlerden dileğim ne konuda olursa olsun kafanıza takılan ne varsa sormanızdır. Tüm sorularınıza her zaman olduğu gibi cevap vereceğim.

Adım 1: Site ismi belirlemek (Domain)

Site kurmadan önce sitenize güzel bir isim bulmak hem ziyaretçi açısın dan hem de SEO yönünden çok önemlidir. Ben kendi sitem için bir alan adı alırken pek düşünmedim çünkü kendi ad-soyadımı aldım fakat başka domainlerim de var, onları alırken oldukça düşündüm. Demek istediğim şu ki bu konuyu fazla hafife almayın. İsim bir web sitesi için oldukça önemlidir. Daha sonradan pişman olacağınız bir alan adı satın alınmayın. Örneğin ad-soyadınızı almak istiyorsunuz fakat alamıyorsunuz. Bunun sebebi daha önceden başka birinin almasıdır yani o kişinin de ad-soyadı sizinle aynıdır. Bu durum da başka bir alan adı bulmak zorundasınız. Örneğin ben Gokhantepe.com’ u almak istiyordum fakat Gökhan TEPE isimli sanatçı olduğundan dolayı alan adı satın alınmıştı. Bu durum da ben de Gokhantepe.com.tr ‘ yi almak zorunda kaldım 🙂

alan-adi-kaydi-1024x601

Eğer bir alan adı satın alacaksanız, alacağınız uzantının .com, .net veya .com.tr olmasını keslinlikle tavsiye ediyorum. Neden diye soracak olursanız arama motorları tarafından biraz daha güçlü olarak kabul edilir bu uzantılar.Alan adının 2 yıl ve üzeri olması yine SEO açısından size fayda sağlar. Bana soracak olursanız da Alan adını Güzel Hosting, İsim Tescil , Natro  veya Alastyr gibi yerli firmalardan alıp ülke ekonomisine katkı sağlamanız daha yararlı olacaktır.

Adım 2: Site Barındırma Alanı (Hosting)

hosting-secimi
Kişisel blogumuzu açmak için alan adını bulup satın aldıktan sonra sıra geldi sitemizi barındıracak olan Hosting paketimizi satın almaya. Sitemizin ilk aşamasın da aşırı bir trafik olmayacağı için ucuz bir paket almalıyım şeklin de düşünebilirsiniz. Ben de sizin gibi düşündüm ve sponsor olarak bir hosting almaya karar verdim ve sponsor hostingi de buldum 🙂 ( Arkadaşımın ve çalıştığım firmanın hostingi ) Dilerseniz sizlere bir önceki yazım da yani Alan adı ( Domain ) alımı adlı yazı da söylediğim firmalardan ucuz ve hızlı bir hosting paketi satın alabilirsiniz. Hosting paketimizi de satın aldıktan sonra sıra geldi Alan adımızı hosting paketimize yönlendirmeye, yönlendirdikten sonra WordPress kurulumunu yapın. Şuan WordPress kurulumunu sizlere anlatmayacağım fakat yardıma ihtiyacı olanlar yorum olarak yazarlarsa geri dönüş yapıp yardımcı olurum. Onun dışın da WordPress kurulum videolarını internetten rahat bir şekil de bulabilirsiniz. Ve sitemizi kurduk sıra geldi admin paneline giriş yapıp kişisel blog için yapılması gereken işlere, bu işlemleri de bir sonraki adım da sizlere anlatacağım.

Kişisel Blog Kurma Rehberi 1- Sonraki adım için tıklayın
Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 3 YORUM YAPILMIŞ

  Fırat Kaya 08/10/2016 - 13:30

  Hosting olmazsa olunmaz 🙂 Fakat kaliteli hosting almak lazim ki sitemiz de kesintiler olmasin 🙂

  Gökhan 20/10/2016 - 20:42

  Bende webmaster olarak kişisel bloğumu açtım ve şuan tasarım kaldı sadece. Sonrasın da ise kaliteli ve yararlı bilgiler yazmak 🙂 yazı için teşekkürler.

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 20/10/2016 - 20:55

   Rica ederim hocam. Başarılar dilerim, yardımcı olabileceğim konular olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.