Az az ölüyoruz her gün.. - 16 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 89
 • 16/10/2016
 • 4
 •  

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

 

Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir? 

SEO kelimesinin Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. SEO ingilizce bir terimdir ve Search Engine Optimization’ un kısaltmasıdır.

Eğer bir web sitesine sahipseniz ve arama sonuçların da belli bir zirveye yani üst sıralara çıkmak ve sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını istiyorsanız doğru teknikler uygulamanız gerekmektedir.

SEO Nasıl Yapılır? Başarılı Bir SEO için neler yapmak gerekir?Aslın da iki ana kriter vardır. Bu kriterler birbiri ile bir bütündür ve ikisini birden doğru yaptığınız zaman siteniz üst sıralara çıkacaktır.

 

Bahsetmiş olduğum bu iki kriter siteleriniz için oldukça önemli ve birlikte doğru bir şekil de ve de zamana yayılarak yapılmalıdır.

Bütün bunlardan önce ne yaptığınızı, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bilmeden yani bilinçsiz bir şekil de yaptığınız işlemler sitenize fayda yerine zarar vermektedir. Arama motorları tarafından sitenizin ceza almasına bile sebep olabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanız da fayda var.İlgini Çekebilirİçerikler güncellenerek nasıl daha fazla hit sağlanır?Önemli konulardan biri ise Backlink konusudur. Bu konu da kesinlikle dikkatli davranmanız gerekiyor. Kaliteli backlinkin nasıl alındığını iyi bilmeniz gerekir. Doğal backlink her zaman sizler için en geçerli backlink türüdür. Bunun yanın da sitenizle alakalı bloglarda da misafir yazarlık yaparak kalıcı ve kaliteli backlinkler elde etme şansını yakalayabilirsiniz.

İçerik En Büyük Silahınız Olmalıdır.İçeriğinin eksik, yetersiz ve kalitesiz olduğu web sitelerine istediğiniz kadar SEO yapın hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü insanlara her zaman aradığı bilgiyi sunmanız gerekmektedir. Eğer bu bilgiyi sunamıyorsanız hem arama motorlarının gözün de hem de ziyaretçilerinizin gözünden düşersiniz ve istediğiniz başarıyı asla elde edemezsiniz. Rakipleriniz den bir adım önde olmak istiyorsanız kesinlikle kaliteli içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bu yöntem sizleri istediğiniz başarıya doğru götürecektir.

İlk etap da odaklanması gerekilen en önemli kriter kesinlikle içeriktir. Fakat çoğu kişi sitelerine fazla içerik girmiyor ve yeterli özen maalesef göstermiyor. Benim sizlere tavsiyem, siz siz olun sitelerinize özgün,düzenli,kullanıcıyı sıkmayacak türden içerikler ve paragraflardan oluşan içerikler girmenizdir. Aksi takdir de hem arama motorları hem de ziyaretçilerin gözünden düşersiniz ve bu size -1 puan kaybettirir.Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak sitenizi arama motorları sonuçların da üst sonuçlara çıkartabilirsiniz.Web dünyasına yeni giren ve yazmayı seven insanların kendi kişisel bloglarını arama motorların da en üst sıralara çekmek için ilaç niteliğinde olan bu yazıyı umarım daha fazla kişi okur.Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her  zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım. 

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 4 YORUM YAPILMIŞ

  Numan Acar 16/10/2016 - 17:11

  SEO hakkında pek bilgim yoktu fakat makaleniz bana SEO ile ilgili bazı şeyleri öğretti, Başarılar. 🙂

  berkant oguzcan 16/10/2016 - 17:23

  SEO ile ilgilenecek kişiler için yararlı bir makale olmuş teşekkürler SEO ile ilgilenmeye başlıyacağım bu makale iyi oldu.

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 16/10/2016 - 17:43

   Bir faydam dokunduysa ne mutlu bana 🙂 Bilgi paylaştıkça çoğalır.

  Muhammet Ali GÖKDEMİR 23/12/2016 - 15:56

  Siteye seo yapılmadan önce içeriklerin gayet iyi ve düzenli olması gerekir. Sizde zaten bu konuyu gayet iyi anlatmışsınız hocam bence çok yararlı bir makale olmuş. Seonun yanlış yapıldığında ceza alınması hususuna da dikkat edilmeli.