Az az ölüyoruz her gün.. - 22 Ağustos 2016
 • Gökhan Tepe
 • 12
 • 22/08/2016
 • 3
 •  

Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

Uzun zamandır kendime sorduğum sorulardan bir tanesidir, Bilgisayar başın da saatlerce vakit geçirmenin bize nasıl bir zararı olabilir diye. Bu soru hakkında Google’ da biraz araştırma yaptım. Az çok tahmin ettiğim şeyler vardı ki bildiğim şeyler de zaten karşıma çıktı. Daha sonra bunu yazıya dökmek istedim ve bu makaleyi yazmaya karar verdim. Fakat sadece konuyu bilgisayar ile kısıtlı tutmak istemedim ve bunu Teknolojinin hayatımızdaki yeri nedir? diye değiştirip makaleyi yazmak istedim.

Herkesin bildiği gibi teknolojik aletler, ürünler, araçlar vs vs.. bu böyle uzar gider… hayatımızı her ne kadar olumlu olarak etkilese de bunların olumsuz yani zararlı etkileri de maalesef bulunmakta.

Teknoloji ilerledikçe bizlerin da hayatı daha kolaylaşmaya başladı. Örnek vermek gerekirse eskiden birine mesaj atmak, mail atmak, telefon açmak gibi kolaylıklar yoktu. Mektuplar vardı, posta güvercinleri vardı. Biz mesajı yolladığımız da bilmem kaç gün de gider, kaç gün de bize cevap ulaşırdı. Fakat şuan olduğumuz hayat öyle mi ? Tabi ki de değil. Bir tıkla mesaj yolluyoruz ve bir tıkla da cevabı hemen bize ulaşıyor. İstediğimiz kişiye ulaşabiliyoruz, konuşup sesini duyabiliyoruz hatta konuştuğumuz kişiyi canlı olarak görebiliyoruz. Bunun gibi daha bir çok olumlu yanı bulunmakta teknolojinin.

Gel gelelim bu kadar olumlu yararlarının yanın da birde olumsuz, zararlı etkilerine…Bütün gün bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve benzeri teknolojik aletler elimizden düşmüyor. Kimi oyun oynuyor, kimi video izliyor, kimi de işinden dolayı zaman geçiriyor teknolojik aletlerle… Abartmadığımız sürece bizlere pek zararı olmaz fakat saatlerce bunlarla zaman geçirirsek ciddi derece de zararları oluyor. Örneğin gün de bilgisayar da 6 saat geçirmek ömrümüzü %40 oranında azaltırmış okuduğum bir yazı da gördüğüm kadarıyla. Göz bozukluğu, radyasyon, bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.

Makalemi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve konu altına bir yorum ile destek vermenize sevinirim. Sorun ve sorularınız için iletişim sayfasından mail gönderebilir yada konu altına yorum bırakabilirsiniz bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

 

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 3 YORUM YAPILMIŞ

  Emin Al 22/08/2016 - 11:12

  Katılıyorum hocam sizlere.Teknoloji gelişip gidiyor.Bizler de bazen abartabiliyoruz.Çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 22/08/2016 - 11:40

   Beğendiyseniz ne mutlu bana.. Teşekkürler 🙂

  Muhammet Ali Gökdemir 02/01/2017 - 11:57

  Zaten her güzel hosumuza giden şeyin bir zararı ne yazikki oluyor ama zararının yanında faydası daha çok teknolojinin bence.