Az az ölüyoruz her gün.. - 17 Aralık 2016
 • Gökhan Tepe
 • 76
 • 17/12/2016
 • 6
 •  

Veritabanı Nedir ve Nerede Kullanılır?

Veritabanı demek web ortamın da düzenli şekilde bulunan bilgilerin bir arada olduğu yani depolandığı alandır. Peki, veritabanı nedir ve nerede kullanılır? Veritabanında bulunan bilgiler sürekli bir aradadır ve bunun yanı sıra Veritabanları internette bulunan web siteleri, özel şirketler, kamu kurumları ve bilgisayardaki programlar gibi farklı alanlarda kullanılır. Bir Web sitesinde bulunan tüm veriler yani bilgiler sürekli olarak veritabanlarına kaydedilmekte. Veritabanlarını bir eve benzetebilirsiniz. Bu evin içinde bulunan bütün eşyalar belli bir kategoriye göre dizilmekte. Ayrıca her eşyanın adı vardır. Adları sayesinde bu eşyalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Veritabanları da bilgilerimizi bu şekil de saklar ve istediğimiz zaman kolaylıkla ulaşmamızı sağlar. Günümüz de mevcut olan tüm web yazılımlarında veritabanı bulunmaktadır. Sybase Oracle, Microsoft Access, Microsoft SQL Server gibi farklı veritabanı yönetim sistemlerini de görebilirsiniz. Ancak çok sayı da veritabanı yönetim sistemi bulunmaktadır ve bu kadarla sınırlı değildir.

Bilgi: Veritabanı Her Alanda Kullanılır

Veritabanı nedir ve nerede kullanılır şeklinde araştırma yapıldığında genellikle karşınıza iki veritabanı programı çıkar. Bu programlar SQL ve Oracle’dir. Veritabanın da toplanan bilgileri kontrol eden veritabanı yazılım programları bunlardır. Ek olarak veritabanı silme ve güncelleme işlemleri de bu programlar aracılığıyla yapılmaktadır. Gelelim bir diğer soruya, Veritabanı nerelerde kullanılır ? İnternet üzerinde yer alan tüm bilgiler veritabanlarına kayıt edilmektedir. Örnek olarak şuan yazdığım makale de veritabanına kaydedildi. Bunun sayesin de yıllar sonra bile benim bu yazdığım makalemi yeniden okuyabileceksiniz.

Bilgi: Veritabanı İnsanların Bilgiye Kolaylıkla Ulaşmasını Sağlar

Veritabanı nedir ve nerede kullanılır denildiğinde, genellikle en basit cevap olarak bilgiye en kolay şekilde ulaşmamızı sağlayan sistemdir diyebiliriz. Veritabanı kullanıldığından itibaren insan hayatı da oldukça kolaylaşmaya başlamıştır. Veritabanı programcılıgının giderek bu kadar önem kazanmasının sebebi ise veritabanının bu kadar öneme sahip olmasıdır.

Sık kullanılan Veritabanı Çeşitleri Nelerdir?

Veritabanı yönetim sistemleri genellikle yüksek ücretli programlar olmalarına rağmen, akademik kullanılama sunulmuş yada açık kaynak kodlu veritabanı sistemleri de bulunmaktadır. En yaygın kullanılan veritabanları MS Sql Server, Access, Oracle ve Mysql dir.

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 6 YORUM YAPILMIŞ

  Yusuf Genç 17/12/2016 - 15:06

  Veritabanı herkesin bilmesi gereken önemli sistemlerden biridir. Önemli bilgi için teşekkürler 🙂

  Onur Kızılkaya 17/12/2016 - 15:20

  Gerçekten başarılı bir makale olmuş özellikle bu işlere yeni başlayanlar için çok faydalı bir makale olmuş.

  Ali Acar 17/12/2016 - 15:57

  Güzel bir konuya deyinmişsiniz. Teşekkürler.

  Kadir Tezcan 17/12/2016 - 16:11

  Şunuda ekleyelim hocam veritabanları optimize edilmez ise çok fazla döngü yapacağından mysql u yorabilir. Optimize edilmesinde fayda var . Mysql sunucusu olarak da MariaDB kullanılabilir hem seri hemde hatasız bir sürümdür. Sitenizdede gördüğüme göre veritabanı optimizasyonu yapılmış mutlu bloglar hocam 🙂

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 17/12/2016 - 16:20

   Yorumunuz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler hocam 🙂

  Melih Özkara 20/12/2016 - 06:41

  Veri tabanı her alanda işleyen bir sistem. Birçok kişi bilmese de hayatımızın her alanında var aslında. Kayıt etme odaklı çalışan programların çoğu veri tabanı odaklıdır.