Az az ölüyoruz her gün.. - 26 Ağustos 2016
  • Gökhan Tepe
  • 13
  • 26/08/2016
  • 1
  •  

WordPress Kullanıcı Rolleri (Kullanıcı Yetkileri)


Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere kısaca WordPress kullanıcı rollerini anlatacağım. Kullanıcı rollerinden kastım sitenize yetkili olarak alacağınız kişilerin rütbeleri diyebilirim.

Bildiğiniz üzere WordPress, dünya da yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Hemen hemen dünyaca ünlü firmalar,şirketler,haber siteleri vb. firmalar WordPress’i tercih etmektedir.

Bilmeyenler için WordPress’ de kullanıcı kayıt yöntemi 2 farklı şekildedir.Bunlardan biri kullanıcının kendi kendine kaydolması yöntemi, diğeri ise WordPress admin panelinden yöneticinin yeni kayıt oluşturmasıdır.

Kullanıcılar eğer kendi kayıt olurlarsa sizin önceden belirlediğiniz role yani rütbeye sahip olurlar. Varsayılan rolü, site sahibi ( yöneticisi ) WordPress’in admin paneline girip Ayarlar > Genel sayfasından belirleyebilir.  Genellikle site sahipleri varsayılan rolü “Abone” olarak belirlemektedir.

Eğer kullanıcıyı kendiniz eklemek isterseniz eğer WordPress Admin Paneline girip Kullanıcılar > Yeni Ekle kısmın dan kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Şimdi ise gelelim WordPress Kullanıcı Rollerinin açıklamalarına.

WordPress Kullanıcı Rolleri

Abone : Abone rolüne sahip kullanıcılar sitedeki hiç bir içeriğe müdahale edemezler. Aboneler sadece yorum yazabilirler.

İçerik Sağlayıcı : İçerik sağlayıcı rolüne sahip kullanıcılar sadece içerik hazırlayabilirler. Kendi hazırladıkları içeriklerde düzenleme yapabilirler ancak yazdıkları içerikleri yayınlayamazlar. Yazılarının yayınlanabilmesi için Yönetici veya Editör tarafından onaylanması gerekmektedir.

Yazar : Yazar rolüne sahip kullanıcılar içerik oluşturabilirler. Kendi hazırladıkları içerikler de düzenleme yapabilirler. İçerik sağlayıcı rolüne sahip kullanıcıların aksine, kendi içeriklerini yayınlama yetkisine sahiptirler.

Editör : Editör rolüne sahip kullanıcılar içerik oluşturabilirler,Yöneticiler dışın da diğer kullanıcı rollerinin hazırladıkları içerikler de düzenleme yapma yetkisine sahiptirler.

Yönetici : Yönetici rolüne sahip kullanıcılar içerik oluşturabilir, tüm kullanıcı rollerinin içeriklerin de düzenleme yapabilirler. İçerikleri silme yetkisine sahiptirler. İstediği şekil de site ayarların da değişiklik yapma yetkisine sahiptirler. Eklenen kullanıcıları silebilir veya rollerini düzenleyebilirler. Site sahibi WordPress ile site oluştururken Yönetici olarak otomatikman atanmaktadır.

 

ÖNEMLİ  : Eklediğiniz Yönetici rolüne sahip kullanıcılar, diğer tüm Yöneticilerle yani site sahibiyle eşit yetkiye sahip olurlar. Bu yüzden eklediğiniz kişiyi iyi seçmelisiniz. Aksi takdir de sizin Yöneticilik rütbenizi sonlandırabilir yani silebilir.

Makalemi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve konu altına bir yorum ile destek vermenize sevinirim. Sorun ve sorularınız için iletişim sayfasından mail gönderebilir yada konu altına yorum bırakabilirsiniz bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

    Berktuğ Mutlu 27/08/2016 - 21:27

    Teşekkürler artık sitemdeki biriine yetki verdiğimde şaşırmıyorum,korkmuyorum teşekkürler 🙂