Az az ölüyoruz her gün.. - 25 Ekim 2016
 • Gökhan Tepe
 • 30
 • 25/10/2016
 • 3
 •  

WordPress yazılarınıza yazar kutusu eklemenin 2 yolu


WordPress tabanlı web siteniz var ise veya açmayı düşünüyorsanız ve tüm içerikleri ben gireceğim diyorsanız gelen ziyaretçilerin sizi daha iyi tanıması için yazınızın sonuna veya başına kişisel bilgilerinizden oluşan yazar kutusu eklemek ister misiniz? Yazar kutusu eklemek ziyaretçilerin sizlerin hakkında bilgi sahibi olması açısından oldukça önemlidir.

Ya da WordPress tabanlı olan siteniz de içerikleri tek başınıza değil de birden fazla yazarla birlikte yazıyorsanız ziyaretçilerin her yazarı takip etmesi için yine yazar kutusu eklemenizi tavsiye ediyorum.

Son zamanlar da oluşturulan çoğu tasarım beraberin de yazar kutusu özelliği ile gelmektedir. Eğer şuan kullandığınız tasarımın için de bu özellik yoksa dert etmenize gerek yok. Çünkü manuel veya eklenti olarak bu özelliği mevcut siteniz de kullanabilirsiniz.

WordPress’te yazar kutusu nasıl eklenir?


1. Manuel Olarak Yazar Kutusu Eklemek


Yazar kutusunu manuel olarak eklemek son derece basit bir işlemdir. Kullanmış olduğumuz temamızın css dosyasını açıp aşağıdaki kodları ekleyelim.


#author-info { float: left; padding: 20px;background-color: #f0f0f0; margin-bottom:10px; -moz-border-radius: 5px;border-radius: 5px;}
#author-info .avatar { position: relative; top: 0; left: 0; float: left; }
#author-description { margin-left: 100px; }
#author-description h3 { margin-top:0px;margin-bottom:10px;} 


Hemen ardından son olarak aşağıdaki kodları temamızın single.php dosyasına ekleyelim.


<div id=”author-info”>
<div id=”author-avatar”>
<?php echo get_avatar( get_the_author_meta(‘user_email’), ’80’, ” ); ?>
</div>
<div id=”author-description”>
<h3><?php the_author_link(); ?></h3>
<?php the_author_meta(‘description’); ?>
</div>
</div>


Örneğin sitenizdeki yazarın tüm içeriklerini ziyaretçilere göstermek istiyorsanız yazar kutusunun altına bir link koyabilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz


<?php the_author_posts_link(); ?> Tüm Yazılarını Göster


Yazarınızın yazmış olduğu içeriklerin sayısını göstermek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.


<?php the_author(); ?> tarafından <?php the_author_posts(); ?> içerik oluşturuldu.


 İlgini Çekebilir : Ücretsiz Tema Kullanmanın Zararları

 


2. Eklenti ile Yazar Kutusu Eklemek


Ben kodlardan pek anlamam ve kodlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız bu işi kolay bir şekil de sizin yerinize yapan WordPress yazar kutusu eklentileri de mevcut. Farklı farklı eklentiler mevcut. Bu eklentilerin neler olduğunu inceleyelim.

Fancier Author Box

fancier-author-box1

Fancier Author Box +10.000 indirme ile yazar kutu eklentisi arasında en popüler olan eklentidir. Tumblr, Youtube, Vimeo gibi ünlü sosyal medya hesaplarını, URL, Şirket, ad-soyad gibi önemli detayları gösterme özelliği de bulunmaktadır. Yazar kutunuzu ister yazınızın sonuna isterseniz de en üstün de gösterme gibi seçeneği de sizlere sunmaktadır.

fancier-author-box2

Eğer yazarın son yazılarını göstermek istiyorsanız Son yazılar sekmesi ile bu işlemi yapabilirsiniz ve sekmenin rengini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Eğer eklentinin CodeCanyon üzerinden pro sürümünü satın alırsanız sizlere daha fazla kişiselleştirme seçeneklerini sunmaktadır. Eklentinin demosunu merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz


 

Co-Authors Plus

co-authors-plus

Co-Authors Plus eklentisinin şüphesiz sizlere sağladığı en büyük özelliği yazılarınız için misafir yazar etiketi oluşturabilmenizdir. Eklentiyi indirip kurduktan sonra WordPress admin panelindeki Kullanıcılar sekmesin de Guest Authors sekmesine basın ve karşınıza ayarlar çıkacaktır. Bu ayarlar kısmın da istediğiniz isim ve bilgiler de misafir yazar oluşturabilmenizi sağlar. Kolaylıkla her yazınız için farklı yazar ve bilgisini gösterebilirsiniz.


WP Author Box Lite

wp-author-box-lite1

Wp Author Box Lite eklentisi WordPress yazar eklentileri arasın da ki en çok özelliğe ve ayara sahip olan oldukça kullanışlı olan bir eklentidir.  Eklentiyi indirip kurduktan sonra WordPress admin panelinde Author Box Lite isimli yeni bir menü karşınıza çıkacak. Bu menüye tıkladıktan sonra için de sekmeler, tasarım ve sosyal medya ayarları gibi bir çok özelliği düzenleyebilirsiniz.

Yazar kutusunu ister yazılarının üstün de dilerseniz de yazılarınızın altın da gösterme gibi bir özelliği mevcut. Son yazılar sekmesine tıklayarak da yazarlarınıza ait istediğiniz kadar son yazıları ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz

wp-author-box-lite

WordPress yazar kutusu eklentisi olan Author Box Lite eklentisinin   ücretli versiyonunda sizlere bir kaç farklı özellik daha sunmaktadır. Eklentinin demosuna buradan bakabilirsiniz.


 

Author Bio Box

author-bio-box1

Author Bio Box isimli WordPress eklentisi wordpress.org sitesin de 4000+ indirme sayısı ve aldığı 5 yıldız oylama değeri ile bir çok eklenti arasın da popüler bir eklentidir. Eklentiyi indirip kurduktan sonra ayarlar kısmın da avatar boyutunu değiştirebilirsiniz. Diğer özellikleri ise 10 adet sosyal medya hesabınızı gösterebilirsiniz ve renkleri dilediğiniz gibi değiştirme imkanı sunmaktadır ve bir çok değişik özellikleri mevcut.


 İlgini Çekebilir : WordPress’te yazı içerisinde sayfalama nasıl yapılır?


 

Bu yazı da sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Sizler de bu yazdıklarımı okuyarak ve uygulayarak yazılarınızın içine yazar kutusu ekleyebilirsiniz. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz her ne varsa yorum yaparak belirtebilirsiniz. Her  zaman olduğu gibi sorularınızı ve önerilerinizi hiçbir zaman cevapsız bırakmayacağım.

Gökhan Tepe

Yazar: Gökhan Tepe #administrator

Az Kod, Yüksek Performans! İşte bu da benim felsefem!
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 3 YORUM YAPILMIŞ

  Onur Kızılkaya 11/12/2016 - 18:07

  Teşekkürler işime yaracak bir bilgi , elinize sağlık 😀

  Yusuf karakaya 19/12/2016 - 10:58

  Nasıl kaldırabiliriz onuda anlatsan guzel olur

   Gökhan Tepe
   Gökhan Tepe 19/12/2016 - 12:23

   Eklentiyi silerek kaldirabilirsiniz veya kod ile yaptiysaniz kodu silebilirsiniz.